17 listopada, 2022

Regularne praktykowanie Tajczi działa w sposób kompleksowy, holistyczny, na cały nasz ustrój, przynosząc wszechstronne korzyści psychofizyczne.

Zostało to udowodnione bardzo licznymi badaniami na całym świecie.

 

W sferze fizycznej to:

– wzmocnienie, uelastycznienie i istotne zwiększenie ruchomości kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, oraz usprawnienie barków i bioder.
– poprawa ruchomości stawów, uelastycznienie ścięgien, wzmocnienie mięśni i kości.
– poprawa krążenia krwi i limfy. Dzięki lepszemu ukrwieniu mięśni i narządów wzrasta ich siła i sprawność, poprawia się stan lepiej odżywianej skóry oraz narządów zmysłów.
– regulacja ciśnienia krwi i pracy serca. Przeprowadzone na Tajwanie badania udowodniły, że tajczi poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego.
– poprawa wydolności oddechowej, pogłębienie oddechu.
– uwolnienie od bólu, lepszy sen.
– regulacja trawienia, przemiany materii i przyswajania, co zapobiega arteriosklerozie, nadciśnieniu i osteoporozie oraz normalizuje wagę ciała.
– dowiedziono również  zwiększanie się wydolności wszystkich innych układów ciała oraz ogólnej odporności organizmu.
– rozwijanie zmysłu równowagi, ogólnej koordynacji i integracji ciała.
– zwiększenie gibkości, ruchomości ciała i zręczności, poprawa ogólnej wydolności i sprawności.
– brak zagrożenia kontuzją, jak w wielu sportach, zwłaszcza wyczynowych (łącznie z wyczynowymi sztukami walki), dzięki nieprzeciążaniu żadnych grup mięśni, ścięgien i kości.
– doskonała profilaktyka  dla utrzymania zdrowia i osiągnięcia długowieczności w dobrym zdrowiu.

 

W sferze psychicznej to:

 

– odprężenie, redukcja stresu cywilizacyjnego, zrelaksowanie, wewnętrzny spokój i wyciszenie, polepszenie percepcji i uwagi, ogólna poprawa nastroju.
– stymulacja kory mózgowej i systemu nerwowego do zdrowej pracy, sprawniejszy umysł. Tajczi to świetny trening koncentracji, dzięki konieczności maksymalnego skupienia się na właściwym wykonaniu formy.
– wzrost pewności i wiary w siebie, lepsza samoocena, zharmonizowanie i wzmocnienie osobowości, odczucie coraz większej radości życia i optymizmu, uporządkowanie wewnętrzne, wzrost świadomości własnego ciała, lepszy odbiór jego sygnałów.
– polepszenie się kontroli nad własnym organizmem, wzrost siły woli, łatwiejsze pozbywanie się uzależnień.
– wyrobienie sobie nawyku uważnego, starannego i świadomego wykonywania każdej czynności w codziennym życiu.

Praca wewnętrzna z własną świadomością, umysłem i wolą podczas wykonywania ćwiczeń tajczi jest swego rodzaju autopsychoterapią lub jeszcze lepiej – autopsychoprofilaktyką.

Z kolei na poziomie bioenergetycznym zachodzi proces równoważenia i harmonizowania wewnętrznej energii, poprawa cyrkulacji czi w organizmie, a w efekcie wyższy poziom energii i sił życiowych. Tradycyjna medycyna chińska dąży do przywrócenia homeostazy, czyli równowagi energetycznej w organizmie pacjenta, traktowanym jako całość. Tajczi pomaga to osiągnąć, toteż w Chinach i od dawna już na Zachodzie jest często zalecane przez lekarzy jako pomoc w leczeniu różnych schorzeń i w rekonwalescencji. Coraz więcej badań naukowych na całym świecie potwierdza skuteczność tej metody, obalając mit lekarzy, iż jest to tylko efekt placebo. Badano osoby w podeszłym wieku uprawiające tajczi i okazało się że znacznie zwiększa to ich ogólną sprawność i poprawia ogólny stan zdrowia. Uprawianie tajczi to pielęgnacja życia i zdrowia.

Możliwe są jeszcze inne korzyści z uprawiania tajczi. Dla niektórych nie mają one znaczenia i nie muszą się nimi zajmować, poprzestając na poprawie zdrowia i harmonii wewnętrznej. Natomiast dla osób, które świadomie pragną to wykorzystać, tajczi może stanowić metodę rozwoju wewnętrznego i pogłębiania świadomości własnej egzystencji. Tajczi samo w sobie nie jest żadną religią. Praktyka tajczi nie koliduje z żadną ścieżką duchowego rozwoju, a może nawet każdą wspomagać. Kto dąży do zgłębienia spraw niebiańskich, uzyskiwaną dzięki praktyce energię wewnętrzną może przekształcić w energię duchową.

Ale człowiek, żyjący pomiędzy niebem a ziemią, może odnieść z tajczi również i całkiem ziemskie korzyści, a mianowicie zdobyć umiejętność skutecznej samoobrony. Wymaga to poznania zastosowań form tajczi w walce, opanowania technik pchających dłoni i sparringu. Dla zainteresowanych tym aspektem jest wiele szkół chińskich sztuk walki także i w Polsce.

Nie bez znaczenia jest walor artystyczny tajczi i jego widowiskowość, które można porównać  do artyzmu tańca. Korzyści w postaci miłych wrażeń estetycznych odnoszą również ci, którzy oglądają wykonanie form tajczi, zwłaszcza jeśli jest to pokaz, w odpowiedniej scenografii, z muzyką. Tajczi może być profilaktyką zdrowotną, terapią leczniczą, drogą samodoskonalenia, a także sztuką.

(Fragment książki „Tajczi bez tajemnic” autorstwa Kaxi E. Kowalewskiej, Wyd. KDC, 2007, opublikowany na portalu www.drogidozdowia.pl )

Najnowsze wpisy

Telegram

Telefon kontaktowy

+48 601 610 169

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku

W godzinach: 10.0018.00

Telefon kontaktowy

+48 784 354 031

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku

W godzinach: 10.0018.00