tajczi

Czym jest Tajczi Taj Chi

Tajczi to nie jest zwykły trening fizyczny. Podobnie jak w gimnastyce profilaktyczno-leczniczej czikung (qigong), oprócz treningu mięśni, ścięgien, całego ciała i psychiki, jest to również praca z energią czi (qi). Nie zużywamy tu jednak energii jak w zwykłych sportach i gimnastykach, a przeciwnie, pobierana jest ona z ziemi i rozprowadzana po całym organizmie. To sprawia, że uprawianie tajczi nie męczy.

W tajczi pracuje całe ciało. Mięśnie i stawy są rozluźnione, a ciało i umysł osiągają stan równowagi, doskonałej koordynacji i swobodnego, nieblokowanego przepływu energii. Można wtedy wykonywać ruchy bez wysiłku. Dlatego tak ważna jest właściwa postawa i prawidłowe wykonanie formy tajczi – bo tylko wtedy czi płynie bez przeszkód. Z czi uzyskuje się wewnętrzną siłę (neijin), którą kiedyś wojownik mógł wykorzystać w walce, a my możemy wykorzystać w codziennym życiu.

Tajczi Tai Chi  Yang Chengfu

tradycyjna forma rodziny Yang, spokojna i otwarta

„Styl Tai Chi Yang Chengfu wyróżniają następujące cechy: szerokie, zrelaksowane pozycje, proste i klarowne, precyzyjnie budowane; ciało wypośrodkowane, bez przechyleń; przyjemne, harmonijne ruchy, zawierające w sobie i twardość i miękkość oraz łączące lekkość ducha z ciężkością typową dla zastosowania [w walce]. Podczas treningu miękkość uzyskuje się poprzez rozluźnienie i relaks (song). Twardość rozwija się z nagromadzonej miękkości. Twardość i miękkość wspomagają się nawzajem. Pozycje Tai Chi są szerokie i otwarte, lekkie a zarazem mocne, naturalne, zrównoważone i wyprostowane, zaokrąglone i płynne, proste, żywe i pełne godności.”

( Mistrz Gu Liuxin)

Tradycyjna forma rodziny Yang jest spokojna, dostojna i pełna gracji, dostosowana przez mistrzów pierwszej i drugiej generacji dla potrzeb dworu cesarskiego w Pekinie, a potem dla zwykłych ludzi. Pełne, zaokrąglone ruchy po łuku, nigdy nie ostre ani kanciaste, wykonywane są w jednostajnym, powolnym rytmie, pozostając jednocześnie lekkie i żywe. Ruchy tajczi Yang wydają się płynąć jak chmury na niebie, jak spokojna rzeka. Tajczi Yang można wykonywać na trzech wysokościach, w tzw. trzech postawach: niskiej, średniej i wysokiej. Rozróżnienie takie wprowadził mistrz 3. pokolenia Yang Chengfu, obserwując różnice w możliwościach fizycznych ludzi, których uczył.                    

Serdecznie zapraszamy na zajęcia tajczi, które odbywają się w Naturalnym Centrum Zdrowia i są prowadzone przez doświadczoną nauczycielkę tej techniki relaksu, Kaxię E. Kowalewską. Tajczi rodziny Yang uczył ją bezpośredni spadkobierca spuścizny rodziny Yang, Mistrz Yang Jun. Podczas swojej podróży do Chin w 2004 r. zdobyła gruntowną wiedzę oraz praktykę w tym stylu tajczi. Wielokrotnie brała udział w szkoleniach organizowanych w Europie przez Yang Juna. W 2007 r. uczestniczyła w turnieju tajczi Yang w Taiyuan (2 brązowe medale), a w 2016 r. w XX Pucharze Polski Taijiquan (brązowy medal).   

                 

 

Plan zajęć

Czwartek: 18.00-19.30

Sala 118, I piętro

Prowadzi:

Kaxia E. Kowalewska

Program Zajęć

 

  • Na tych zajęciach ćwiczymy formy stylu rodziny Yang wg Mistrza Yang Juna: formę długą 103 ruchy oraz formy skrócone. Można dołączyć jeżeli już ktoś ćwiczył nawet inny styl, gdyż tajczi jest w swych podstawach bardzo spójne, lub po zapoznaniu się z podstawami tajczi w grupie poniedziałkowej.

    Inwestycja: 30,- zł lub 100,- zł za 4 zajęcia z góry.

    W obu grupach koncentrujemy się na ćwiczeniu dla zdrowia, a więc na relaksacji, harmonizowaniu przepływu energii i wzmacnianiu całego organizmu.

Zajęcia prowadzi Kaxia E. Kowalewska. Krótki profil i kontakt do prowadzącej, jest w zakładce KONTAKT.

KONTAKT

Telefon: +48 696 155 865

E-mail: wudang@wp.pl

Autorka popularnej książki "Tajczi bez tajemnic", jest instruktorką czikungu i tajczi, kwalifikowaną instruktorką rekreakcji ruchowej w zakresie: fitness psychofizyczny. Czikungu i Tajczi uczy się od ponad 25 lat, bezpośrednio od chińskich potomków rodziny Yang, autorów odmian-technik, w jakich prowadzi zajęcia. Od ponad 18  lat uczy sama.

Przeczytaj co napisano o Tajczi

Na stronie Naturalnego Centrum Zdrowia, w dziale Blog, jest kilka artykułów o tej wspaniałej metodzie kształtowania swojego ciała i umysłu. Polecamy przeznaczenie kilku chwil na ciekawą lekturę, która może odpowiedzieć na wiele pytań.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
  • Zajęcia odbywają się w małej, kameralnej grupie.
  • Ćwiczymy na boso lub w miękkim, czystym obuwiu, w swobodnych strojach.
  • Prosimy przychodzić punktualnie, ze względu na organizację i przebieg zajęć.

Chiński Nowy Rok – 2024  

Każdego roku ochotnicy z grupy ćwiczącej Tajczi, przygotowują krótki program uświetniający powitanie Nowego Roku wg kalendarza chińskiego.  Zachęcamy do obejrzenia 3 minutowego filmu z fragmentami wydarzenia. Aby obejrzeć film, kliknij w grafikę obok.

Telefon kontaktowy

+48 601 610 169

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku

W godzinach: 10.0018.00

Telefon kontaktowy

+48 784 354 031

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku

W godzinach: 10.0018.00