19 marca, 2022

Jeżeli pragniesz pozbyć się otyłości – nie walcz z nią, lecz zrozum przyczyny

Wszyscy wiemy, że otyłość jest w dzisiejszych czasach dużym problemem, nie tylko estetycznym. Osłabia stawy, serce i przyczynia się do skracania średniej długości życia. Dotyczy większości tzw. rozwiniętych krajów na świecie. Przyczyn otyłości jest bardzo wiele.
Pierwszym krokiem do pozbycia się otyłości, jest dowiedzieć się co ją u danej osoby powoduje i zrozumieć całą, złożoną przyczynę.

Podróżując po Australii widziałam niesamowicie otyłych Aborygenów, głównie kobiety i przez jakiś czas zadawałam sobie pytanie dlaczego one tak przybrały na wadze, bo przecież w naturze były szczupłe i bardzo sprawne fizycznie? Odpowiedzią była wizyta w jednym z rezerwatów przyrody, gdzie oprowadzająca nas Aborygenka pokazywała czym i w jakich ilościach żywili się tubylcy, będący ludem koczowniczym. Garstka ziaren, małych owoców, korzonków itp. A współcześnie kupują jedzenie w marketach, gdzie jedyny dostępny chleb to tosty pszenne, każdy grubości ok. 3 cm! Rodzaj przetworzonej żywności – z dużą ilością węglowodanów i cukru jest bez wątpienia jedną z podstawowych przyczyn otyłości. Styl życia – mało ruchu, dużo siedzenia przed komputerem i przejazdy samochodem, to kolejna przyczyna nadwagi. O przybieraniu na wadze w połączeniu z zaburzeniami hormonalnymi typu niedoczynność tarczycy (która zdarza się coraz częściej) czy cukrzyca, nie wspominam teraz. Kolejną bardzo ważną przyczyną otyłości są problemy natury emocjonalnej. Wszyscy wiemy o „zajadaniu stresu” i pocieszaniu się czekoladką. Czasem warto jednak sięgnąć głębiej – zastanowić się czy jako dziecko nie czuliśmy się porzuceni, czy ktoś w rodzinie nie utonął, nie zamarzł lub czy nie miała miejsca inna sytuacja, do której by nie doszło, gdyby osoba więcej ważyła. Jeśli nasi przodkowie cierpieli z powodu głodu – rozwiązaniem dla przyszłych pokoleń jest obfita tkanka tłuszczowa, która spalając się dostarcza nam kalorii i w ekstremalnych warunkach przedłuża życie. Co w takim razie zrobić jeśli uświadomimy sobie jakiś fakt uzasadniający naszą nadwagę a dotyczący przodków? „Odkryj, nazwij i odrzuć” to, co nie należy do Ciebie. Na nadwagę zwykle składa się kilka czynników, więc oprócz zdrowego jedzenia i stylu życia, warto jest się zabawić w detektywa i poszukać emocji, które mogły doprowadzić do otyłości.  (lek.med. Dorota Jarymowicz)

Najnowsze wpisy

Telegram

Telefon kontaktowy

+48 601 610 169

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku

W godzinach: 10.0018.00

Telefon kontaktowy

+48 784 354 031

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku

W godzinach: 10.0018.00