3 lutego, 2022

Stopy

Dzięki stopom możemy chodzić, jeździć na łyżwach, nartach, biegać, skakać przez płotki, tańczyć i robić mnóstwo innych rzeczy. O tym jak są ważne przekonać się możemy, gdy obetrzemy je w niewygodnym bucie, gdy boli nas któryś palec lub uwiera odcisk. Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o ich znaczenie.

Tradycyjna Medycyna Chińska, która liczy sobie tysiące lat, mówi, że na stopach znajdują się pola odpowiadające wszystkim narządom naszego ciała – czyli jest na nich miejsce, które odpowiada np. głowie, oskrzelom, płucom, żołądkowi, wątrobie itd. Znając te miejsca możemy je uciskać, masować i zmniejszyć np. ból głowy, albo kaszel, albo usprawnić trawienie wpływając na obszar żołądka. Tym zajmują się refleksolodzy, ale na potrzeby własne można się tego bez problemu nauczyć 🙂
Warto jest poznać mapę stóp w kontekście poszczególnych narządów, ponieważ można sobie pomóc nie tylko przez automasaż czy wizytę u refleksologa. Każdemu narządowi przypisane są różne emocje i kiedy sobie to uświadomimy, możemy zmienić coś w życiu, żeby np. odcisk nie pojawiał się ciągle w tym samym miejscu.
Mamy problem, gdy nie możemy czegoś strawić – czasem jest to pokarm, a czasem odczucie niestrawności tego, co ktoś zrobił czy powiedział przy nas… Boli nas wątroba, bo „coś nam leży na wątrobie”, albo „żółć nas zalewa” z jakiegoś powodu. Gdy zdamy sobie sprawę z emocji i zajmiemy się danym miejscem na stopie – ustąpi nie tylko dolegliwość, ale też często zmieni się nieprzyjemna sytuacja, której nie byliśmy nawet w pełni świadomi.
A czy zastanawialiście się kiedyś nad stopami w kontekście Waszej relacji z matką? O ziemi mówimy często Matka Ziemia – jest ona symbolem naszej matki i relacji z nią. To czy bolą nas stopy w pewnych sytuacjach, czy przylegamy całą powierzchnią stopy do podłoża (płaskostopie), czy mamy wysokie podbicie może świadczyć o tym, że np. kontakt z matką w danym momencie jest bolesny, mamy potrzebę bliskości z nią (często dzieci mają płaskostopie), albo wręcz przeciwnie, podświadomie uciekamy od matki, która jest zbyt natarczywa, wymagająca czy nadopiekuńcza.
Stopy, to skarbnica wiedzy o nas samych, naszych relacjach z innymi, emocjach, a równocześnie prosty sposób powrotu do zdrowia i dobrej kondycji psychicznej, kiedy można z radością podskakiwać i z lekkością dziecka iść przez życie.  (lek.med. Dorota Jarymowicz)

Najnowsze wpisy

Telegram

Telefon kontaktowy

+48 601 610 169

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku

W godzinach: 10.0018.00

Telefon kontaktowy

+48 784 354 031

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku

W godzinach: 10.0018.00