25 lipca, 2022
Pokaż swoje stopy, a powiem Ci… – czy Twoje życie jest łatwe i przyjemne, czy też zmagasz się z wieloma przeciwnościami. Na całym, naszym ciele znajdują się tysiące receptorów reagujących na najdelikatniejsze bodźce fizyczne. Mogą to być drgania fali dźwiękowej, dotyk czy kontakt z określoną substancją chemiczną. Stopy podlegają bodźcom zewnętrznym tak, jak pozostała powierzchnia ciała. Od dziesiątek lat, stosowane są specjalne wkładki do butów, odpowiednio formowane powierzchnie zarówno lekkiego obuwia sportowego, jak i specjalistycznych butów ortopedycznych. Ortopedzi znają temat od dawna, jednak w obliczu ludzkiej beztroski są bezsilni.
Jednak podstawowe sprawy, na które zwracają zwykle naszą uwagę, to wierzchołek przysłowiowej góry lodowej. Jeśli do tej pory nie zwracałeś(aś) uwagi na noszone obuwie i stan swoich stóp, to po tym, co przeczytasz, zaczniesz zdecydowanie uważniej dobierać wszystko, co ma kontakt ze stopami.
Zaczynamy !
Kształt obuwia, ma wpływ nie tylko na formowanie wyglądu stopy. Ma on bezpośredni wpływ na to, jaki masz nastrój, samopoczucie fizyczne, a w dłuższej perspektywie, decyduje o Twoim charakterze, profilu psychofizycznym. Kiedy rodzi się dziecko, jego stopy są właściwie uformowane i przygotowane do wszechstronnej eksploracji życia. Paluch wskazuje prosto do przodu, a pozostałe palce są luźno sąsiadującymi członkami wesołego i zdrowego zespołu. I dopóki nie włożymy na nie pierwszych, zbyt opiętych skarpetek, pierwszych zbyt wąskich bucików, to stopy rozwijają się równomiernie we wszystkich kierunkach, zachowując pierwotną strukturę. Każdy palec i każda część śródstopia ma swoje zadanie, funkcję, do której została powołana. Szybko jednak wkładamy na stopy różne ograniczenia. Z biegiem lat stopy przyzwyczajają się do nich tak, jak ludzie w swoim życiu przyzwyczajają się do napotykanych ograniczeń. Czy zaczynasz widzieć podobieństwo ?
.
.
Współczesne zdjęcia stóp dziecka, które jest starsze niż 2-3 miesiące, w większości przypadków pokaże już zniekształcony obraz stopy.
Ten na powyższym zdjęciu jest u noworodka. Rozstaw palców i kształt stopy jest prawidłowy. Stopa musi być znacznie szersza z przodu, w linii palców niż w jej 1/3 długości, licząc od czubka palucha. I tak jest u tego noworodka. Zdjęcie poniżej pokazuje już lekko zniekształcony obraz odcisku bosej stopy dorosłej osoby na piachu, kiedy mimo iż szła w rozluźnieniu, a stopa była zrelaksowana i swobodna, mały palec zbytnio przylega do sąsiedniego, a paluch jest lekko skierowany do wnętrza. Tak wyglądają stopy, które przez ogół uważane są za prawidłowe.
.
.
Popatrzmy, co się dzieje ze stopami, kiedy wkładamy obuwie o określonym kształcie.
.
.
Pierwszy z prawej strony, jest uważany z prawidłowy, zgodnie ze współczesnymi kanonami. Jednak wyraźnie widzimy, że stopa w tym rzekomo prawidłowym bucie jest odkształcona. Paluch zepchnięty jest do środka o jakieś 15° od jego prawidłowej osi, a mały palec 4-5°.
Poza obrysem, ważna jest również topografia wnętrza buta, a w szczególności wkładki, na której spoczywa stopa. Oprócz znanych powszechnie profili zapobiegających robieniu się odcisków, zmęczeniu stopy czy też przeciwdziałających robieniu się różnych typów „platfusów”, należy zwrócić uwagę na to, aby ciężar stopy rozkładał się równomiernie, a powierzchnia nie powinna mieć szwów, uskoków ani lokalnych, małych wypukłości. Na stopie jest kilkadziesiąt punktów i stref, gdzie rozmieszczone są receptory pobudzające określone organy wewnątrz ciała.
.
.
Są to punkty stosowane w refleksologii do aktywowania pracy różnych organów. Kiedy jednak są aktywowane w uwierających nas butach, bez kontroli i przez cały dzień, mogą spowodować rozstrojenie ważnych dla naszego organizmu narządów. Mogą również powodować rozstrój nerwowy, uczucie osaczenia, osłabienia lub nadmiernej aktywności. Zwróciłem Państwu uwagę na kilka bardzo podstawowych spraw. W kolejnym artykule, podam kilka dających do myślenia przykładów – w jakiej relacji pozostaje stan naszych stóp z naszym usposobieniem, emocjami oraz konkretnymi dolegliwościami ciała.
Mariusz Jarymowicz

Najnowsze wpisy

Telegram

Telefon kontaktowy

+48 601 610 169

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku

W godzinach: 10.0018.00

Telefon kontaktowy

+48 784 354 031

Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku

W godzinach: 10.0018.00